Një ditë pune me mjekun e fshatit Bresanë

Një ditë pune me mjekun e fshatit Bresanë

On

Feti Salihu nuk e vuri në pikëpyetje për asnjë sekondë kthimin në vendlindje kur iu dha mundësia. Në fund të viteve të 70-a, diplomoi nga Fakulteti i Mjekësisë në Universitetin e Prishtinës. Më pas, e kreu shërbimin ushtarak dhe pastaj praktikën mjekësore…

Edhe një doktor i shkencës i shtohet Opojës

Edhe një doktor i shkencës i shtohet Opojës

On

Trevës së Opojës dhe Komunës së Dragashit i shtohet edhe një doktor i shkencave historike. Muharrem Qafleshi sot me 11 qershor ka mbrojtur temën e doktoratës. Muharrem Qafleshi ka lindur dhe jeton në fshatin Bellobrad, shkruan Opoja Sot. Ai ka ushtruar funksione politike…

Mbahet manifestimi letraro-kulturor ‘Sofra e Ymer Prizrenit’

Mbahet manifestimi letraro-kulturor ‘Sofra e Ymer Prizrenit’

On

Në prag të manifestimit letraro-kulturor ‘Sofra e Ymer Prizrenit’, Klubi Letrar ‘Luigj Gurakuqi’ shpall konkurs letrar për poezi. Të drejt pjesëmarrje kanë të gjithë të interesuarit nga mbarë gjeografia poetike shqiptare, njofton Opoja Sot. Manifestimi do të mbahet me 23 qershor 2018…

Propozohet që 20 studentëve nga Dragashi, t’u ndahen bursa në vlerë 500 euro

Propozohet që 20 studentëve nga Dragashi, t’u ndahen bursa në vlerë 500 euro

On

Asambleisti i Lëvizjes Vetëvendosje në Dragash, Laurat Krasniqi, do të kërkoj ndarjen e bursave për studentët nga Komuna e Dragashit. Sipas Krasniqit mundësitë buxhetore tashmë veç ekzistojnë, përcjell Opoja Sot. Ai do të paraqes në rend pune kërkesën për ndarjen e 10…

Afaristi Piraj shtron iftar për personalitete të ndryshme të jetës politike e kulturore

Afaristi Piraj shtron iftar për personalitete të ndryshme të jetës politike e kulturore

On

Afaristi nga Pllava, Burim Piraj, të premten ka shtruar një iftar për personalitete të ndryshme të jetës politike e kulturore, shkruan Opoja Sot. Përmes një postimi në Facebook, Piraj ka falënderuar pjesëmarrësit për respektin që i kanë bërë duke i ardhur në…

Përurohet kompleksi memorial, kushtuar dëshmorit Abdurrahman Gërdellaj

Përurohet kompleksi memorial, kushtuar dëshmorit Abdurrahman Gërdellaj

On

Në fshatin Rrenc sot është përuruar kompleksi memorial në nderim të dëshmorit Abdurrahman Gërdellaj. Të pranishëm në ceremoni ishin  familjarët e dëshmorit, deputeti Zafir Berisha, përfaqësues të KFOR-it turk, përfaqësues nga Policia e Kosovës, FSK-ja, zyrtarë komunal, bashkëvendës etj. Në një fjalë…

Reagon Komuna e Dragashit: Nuk kemi thënë se e kemi financuar aksionin humanitar

Reagon Komuna e Dragashit: Nuk kemi thënë se e kemi financuar aksionin humanitar

On

Komuna e Dragashit, sot në kohën e imsakut ka reaguar përmes një komunikate, për aksionin humanitar nga shoqata ‘Jetimat e Ballkanit’. Komuna duke ju drejtuar opinionit, sqaron se asnjëherë nuk ka thënë se ka financuar aksionin. Duke ju përgjigjur asambleistit të Vevëvendosjes…